Mikrodermoabrazija - Rešenje za Ožiljke od Akni i Fleke

Valerijana Blog 2025-04-05

Saznajte sve o mikrodermoabraziji - efekti na ožiljke od akni, fleke i proširene pore. Koliko tretmana je potrebno? Dijamantna vs kristalna tehnika. Iskustva korisnika.

Mikrodermoabrazija - Rešenje za Ožiljke od Akni i Fleke

Mikrodermoabrazija je popularan kozmetički tretman koji pomaže u uklanjanju površinskih nedostataka kože kao što su ožiljci od akni, fleke i proširene pore. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta možete očekivati od ovog tretmana, koliko je efikasan i koje su razlike između dijamantne i kristalne tehnike.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je neinvazivna metoda koja mehanički uklanja mrtve ćelije sa površine kože koristeći specijalne dijamantne glave ili finu kristalnu prašinu. Ovaj tretman stimuliše regeneraciju kože, poboljšava cirkulaciju i podstiče stvaranje novih kolagenskih vlakana.

Za koje probleme sa kožom je pogodna?

Mikrodermoabrazija daje najbolje rezultate za:

  • Površinske ožiljke od akni (ne duboke rupice)
  • Fleke i hiperpigmentacije
  • Proširene pore
  • Blage bore od dehidracije
  • Umorna i izblanjela koža

Dijamantna vs kristalna mikrodermoabrazija

Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:

Dijamantna mikrodermoabrazija - radi se aparatom sa dijamantnim nastavcima različitih granulacija. Smatra se manje agresivnom i preciznijom metodom.

Kristalna mikrodermoabrazija - koristi se fina aluminijum-oksidna prašina koja "brusi" površinu kože. Može biti malo agresivnija i ne preporučuje se za osetljivu kožu.

Koliko tretmana je potrebno?

Za vidljive rezultate obično je potrebno izvršiti seriju od 5-10 tretmana u razmacima od 2-4 nedelje. Mnogi primećuju poboljšanje već nakon prvog tretmana u vidu svetlije i glatke kože, ali za ozbiljnije probleme kao što su ožiljci potrebno je više sesija.

Šta očekivati nakon tretmana?

Nakon mikrodermoabrazije koža može biti blago crvena 2-3 sata. Neki doživljavaju lagano ljuštenje narednih dana. Važno je koristiti pantenol kremu i izbegavati sunce barem nedelju dana. Sminka se može nanositi već sutradan.

Da li mikrodermoabrazija može da ukloni duboke ožiljke?

Za duboke ožiljke od akni (tzv. ice pick ožiljci) mikrodermoabrazija nije dovoljna. U tim slučajevima preporučuju se agresivnije metode kao što su:

  • TCA piling (trihlorosirćetna kiselina)
  • Laser (Fraxel, CO2)
  • Hirurška dermoabrazija (za najteže slučajeve)

Iskustva korisnika

Mnogi koji su probali mikrodermoabraziju ističu da im je koža nakon tretmana izgledala sveže i blistavo. "Posle 6-7 tretmana mnogo tih udubljenja je nestalo, nisam ni znala gde su se više nalazila", navodi jedna korisnica.

Međutim, neki su nezadovoljni: "Radila sam dva tretmana i lice izgleda osveženo, malo glađe, porice malo uže, ali za oziljke i nema nekog efekta."

Saveti pre prve mikrodermoabrazije

  • Izbegavajte tretman ako imate aktivne upaljene akne
  • Ne radite depilaciju lica 3 dana pre tretmana
  • Obavezno koristite krema sa visokim SPF faktorom posle tretmana
  • Za najbolje rezultate kombinujte sa voćnim kiselinama (ali ne istog dana)
  • Uvek se obratite stručnom dermatologu ili iskusnom kozmetičaru

Česta pitanja

Da li je bolja mikrodermoabrazija ili hemijski piling?
Zavisi od problema. Mikrodermoabrazija je površinska i može se češće raditi, dok hemijski pilinzi dublje deluju ali zahtevaju duži oporavak.

Da li je bolja mikrodermoabrazija ili dermaroler?
Dermaroler deluje dublje i stimuliše kolagen, ali mikrodermoabrazija daje brže vidljive rezultate u uklanjanju mrtvih ćelija i osvežavanju kože.

Da li mikrodermoabrazija pomaže kod strija?
Nažalost, mikrodermoabrazija nije efikasna za strije. Za njihovo uklanjanje preporučuju se druge metode poput radiotalasnog liftinga.

Mikrodermoabrazija može biti odličan izbor za one koji žele da osveže svoju kožu i ublaži manje nedostatke. Međutim, za ozbiljnije probleme sa ožiljcima potrebno je kombinovati više metoda i imati realna očekivanja.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.